ایده­ی “شهر-فرهنگ” چارچوبی برای برنامه ریزی شهر ایرانی-اسلامی

قسمتی از متن پایان نامه :

شعور مثبت و منفی:

” سُبْحَانَ الَّذِی خَلَقَ الْأَزْوَاجَ کُلَّهَا مِمَّا تُنبِتُ الْأَرْضُ وَمِنْ أَنفُسِهِمْ وَمِمَّا لَا یَعْلَمُونَ ﴿یس: ٣۶﴾.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

“پاک و منزه می باشد آن که همه­ی زوج ها را او آفرید، از هر آن چیز که از زمین می­روید و از خودشان و از آن چیز که که آنها نمی­دانند”.

عالمی که ما در آن هستیم یک جهان دو قطبی می باشد و هرچه در این عالم می باشد “زوج” می باشد: الفاظی مانند: روز-شب، تاریکی-روشنایی، خوبی-بدی، زشتی-زیبایی، مرد-زن، مثبت-منفی و… این مفاهیم در ظاهر نقطه­ی عکس هم یا نقطه­ی مقابل هم هستند اما در اصل مکمل هم هستند. اگر یکی نباشد، دیگری نیز مفهوم خود را از دست دهد. مثلا اگر شب نباشد کسی مفهومی بنام روز را درک نمی­کند. یا اگر زشتی نبود کسی مفهوم زیبایی را درک نمی­نمود. گفتیم که شعور هیچ گونه کمیتی ندارد و نمی­توان آنرا دید یا لمس نمود و یا اندازه­گیری نمود. فقط می­توان تاثیر و برآیند حضور آنرا در ماده نظاره نمود؛ مثل “داروهای هومیوپاتی” (ویتولکاس، 1377). ماده زوج مقابل خود را دارد (مثل زهر- پادزهر). “بنابر نظریه­ی پل دیراک که در سال 1928 ارائه گردید، الکترون بایستی زوجی داشته باشد: یعنی یک ضد الکترون. کشف ضد الکترون یا “پوزیترون” در سال1932 مؤید نظریه­ی دیراک بود که منجر به اعطای جایزه­ی نوبل فیزیک به او در سال 1933 گردید” (هاوکینگ، 91:1386). “در فرضیه­ی کوآنتومی، ذرات می­توانند از انرژی و به صورت زوجهایی از ذره/ضدذره آفریده شوند” (همان، 159). انرژی نیز به نوبه­ی خود، زوج می باشد: مثل بار مثبت و منفی در الکتریسیته. شعور نیز وجهی سوم در هستی می باشد. باوجود اینکه بشر از روزگاران کهن به وجود آن پی برده بود و از آن بهره گیری می­نمود اما توان علمی و تکنولوژیکی آن به اندازه­ای نبود که بتواند آنرا شناسایی کرده و ماهیت آن را تشریح کند. “مفاهیمی مثل نیروی حیات، پرانایاما، چی و… مانند ی مصادیق این مطلب می باشد” (ر.ک. ناصری، الف، 163:1391). “این بُعد اخیرا در علوم مختلف با مفاهیمی گوناگون نظیر consesnes در فلسفه، انرژی بیوپلاسمایی در زیست شناسی و آگاهی در فیزیک کوآنتوم وارد شده می باشد و در فیلد­های مختلف علوم ذکر­شده به صورت فعال در حال مطالعه می باشد” (همان، 165). بدین ترتیب این وجه جدید (شعور، داناک) نیز به دو بعد متقابل در صورت عام و به دو بخش مثبت و منفی در کلام تقسیم می­گردد.

2-6-3-­ تشعشع در کلام:

وقتی بشر می­خواهد مفهوم خاصی را به دیگری برساند یا مقصود خود را به هم نوعان خود ابراز کند از ابزار زبان یا به عبارت موجزتر، از ” قالب کلمات ” بهره گیری می­کند. هر کدام از این کلمات، بار معنایی مثبت و یا بار معنایی منفی دارند. مثل کلمه­ی ” زیبایی” که بار معنایی مثبت و کلمه­ای مانند ” قتل” بار معنایی منفی دارد. همچنین جملات که از آرایشی از کلمات با نظم دستوری خاص هر زبان تشکیل می­شوند نیز می­توانند در کل خود دارای بار معنایی مثبت یا منفی باشند. مثلا وقتی می­گوییم ” دشت پر از گلهای زیباست ” جمله­ی ما بار معنایی مثبت دارد و هنگامی که می­گوییم ” در آن حادثه افرادی به قتل رسیدند ” جمله­ی ما بار معنایی منفی دارد. بسته به اینکه نوع بار معنایی­ای کلمات یا جملات دارند، تشعشع همسان با آن را در خود دارند. یعنی کلمات یا جملاتی که دارای بار  مثبت هستند تشعشع مثبت و کلمات و جملاتی که دارای بار منفی هستند تشعشع منفی دارند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1-3-1-­ آیا ایده شهر-فرهنگ می­تواند شهر ایرانی-اسلامی را پایدار کند؟

1-3-2-­ چگونه می­توان ایده شهر-فرهنگ را در شهر ایرانی  (خوی) تقویت نمود؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد