عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه اثرات توسعه  شهری بر آلودگی و سیل خیزی رودخانه های شهر رشت

قسمتی از متن پایان نامه :

اثرات سیل خیزی

الف ) فرسایش خاک

 معمولا” نظاره گردیده که رنگ آب در سیلاب از حالت روشنی و زلالیت به تیرگی (قهوه ای ) می گراید. این رنگ جدید ناشی از وجود موادی از جنس گل ولای و قطعات ریز و درشت سنگی می باشد که جریان سیلاب از بالا دستها شسته و با خود بهمراه آورده می باشد به تعبیری دیگر بایستی گفت که رنگ تیره سیلاب بیانگر فرسایش خاک در بالادستهای حوزه آبخیز می باشد که جریان سیل به اشکال مختلف مثل فرسایش سطحی شیاری آبراهه ای و… توانسته خاک را شسته وبه پایین منتقل نماید. این مسئله بنوعی تداعی کننده اجرای عملیات آبخیزداری در چنین حوزه هایی می باشد .هر موقع باران شدیدی در حوزه ای شروع به باریدن نمود و در اثر آن حجم زیادی از آب در رودخانه براه افتادورنگ آب چندان تغییری نکرد بایستی خوشحال باشیم که آن رودخانه و حوزه آبخیز بلحاظ آبخیزداری در شرایط ایده آل وتعادل خودش هست .

ب ) خشکسالی

   می دانیم که مهمترین عامل در ایجاد سیل بارش غیرمتعارف نزولات جوی (از نظر زمانی وحجمی   )می باشد. این حجم آب که در مدت کوتاه در آبراهه ها و نهایتا”رودخانه اصلی یک حوزه جریان می یابداگر بموقع کنترل نشود.مثلا” توسط سد یا آب بندی ذخیره نگرددو یا فرصت نفوذ به داخل زمین پیدا نکند می تواند در مدت کوتاهی پس از تولید از دسترس خارج گردد ودر مواقعی که نیاز به آب هست و حداقل نزولات را داریم با مشکل کم آبی و خشکسالی مواجه گردیم. موضوع خشکسالی در استان سر سبز و پر بارانی مثل گیلان بدلیل اینکه توزیع زمانی و مکانی بارندگی ها نا متناسب بوده بارها و بارهااتفاق افتاده و متاسفانه خساراتی را نیز ببار آورده می باشد . آبخیزداری موفق یعنی کاهش خشکسالیهابه حداقل ممکن.

 

  • انباشت رسوب

   هر فرسایش خاکی لاجرم انباشت رسوبات را نیز بهمراه خواهد داشت واین قضیه در جریان سیلاب امری بدیهی می نماید. هر گاه که سرعت جریان به هر دلیلی افت کند ویا کاهش یابد مسئله رسوبگذاری اتفاق می افتد.محلهای انباشت رسوب می تواند اراضی کشاورزی راهها و خطوط مواصلاتی مخازن سدها تالابها و…باشد و پر واضح می باشد که چه ناهنجاریهایی رابدنبال خواهد داشت . اجرای عملیات آبخیزداری نه تنها از فرسایش خاک جلوگیری می کند بلکه از تبعات این فرسایش که یک مورد انباشت رسوبات هست نیز جلوگیری می نماید.

 

 

د ) خسارت جانی و مالی

  سیلابها فقط فرسایش خاک را بدنبال ندارندویا فقط به خشکسالی یا انباشت رسوب در پایین دستها منتهی نمی شوند بلکه معمولا” با خسارات مالی وحتی جانی نیز همراه هستند. بعنوان نمونه سیل مرداد 77 ماسوله و سیلابهای پی در پی استان مازندران در سالهای اخیر(ازجمله شهرستان نکا).اگر سیلی منجر به خسارات جانی و مالی نگردید اهمیت آبخیزداری ملموستر می گردد .    البته در نظر داشتن حریم رودخانه(پهنه سیلابی )در کاهش خسارات جانی و مالی بسیار موثر بوده وشاید ارتباط چندانی به مسئله آبخیزداری نداشته می باشد

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

آیا اثرات توسعه  شهری  بر آلودگی و  سیل  خیزی رودخانه های  شهر  رشت موثر می باشد؟

 

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه