مطالعه اثرات توسعه  شهری بر آلودگی و سیل خیزی رودخانه های شهر رشت

قسمتی از متن پایان نامه :

آلودگی  رودخانه ها                                   

زمانی که صحبت از فاضلاب و تصفیه آن به میان می آید اولین موضوعی که در ذهن تداعی می گردد بحث محیط زیست و حفظ آن از آلوده شدن می باشد زیرا که فاضلاب همواره به عنوان یک پارامتر آلاینده اصلی در محیط زیست انسانی و طبیعی مطرح می باشد . فاضلاب چیزی غیر از آب مصرف شده در جنبه های مختلف زندگی بشر نیست . که در اثر این مصارف ترکیب اصلی طبیعی خود را از دست داده می باشد . و نه تنها قابل بهره گیری در مصارف مختلف نمی باشد بلکه با در نظر داشتن اندازه آلاینده های موجود در آن و نوع آنها خود می تواند تهدیدی بر سلامت و فعالیت های مختلف انسانی باشددر کشور ما نیز مانند سایر نقاط دنیا ، افزایش جمعیت شهرها و در نتیجه بالا رفتن اندازه مصرف آب سبب تولید روز افزون فاضلاب گردیده می باشد که خود موجب بروز اشکالات و نارسایی هایی در جوامع شهری و حتی روستایی کشورمان شده و روز به روز هم در حال ازدیاد می باشد . این اشکالات عموماٌ مسایل بهداشتی و آلودگی محیط ، به هم خوردن ارتباط ی طبیعی بیلان آب و بالا آمدن سطح آبهای زیر زمینی و آلودگی منابع مختلف راشامل می گردد.

2-4   عوامل  موثر  بر سیل  خیزی

هر چند از دیدگاه این مطالعه ممکن می باشد عوامل مؤثر بر سیل خیزی با عواملی که بطور عام در بروز و یا تشدید سیلاب‌ مورد مطالعه قرار می گیرد تفاوت داشته باشد اما لازم می باشد آغاز این عوامل کلی  ‌در حوضه‌ آبخیز و رودخانه‌ بطور جداگانه‌ مطالعه‌ گردد و سپس بر اساس اهداف و  روش مورد نظر نسبت به شناسایی آنها اقدام گردد.

بطور کلی ‌این ‌عوامل ‌را می‌توان ‌به ‌دو دسته ‌عوامل ‌اقلیمی ‌و عوامل ‌حوضه‌ای ‌تقسیم‌ نمود که ‌هر یک‌ به ‌سهم ‌خود تاثیر بسزایی ‌در تشکیل ‌سیلاب ‌دارند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 

2-4-1 عوامل ‌اقلیمی‌

قطعاً اگر بارندگی ‌اتفاق ‌نیافتد سیلی ‌ایجاد نمی‌گردد پس‌ ایجاد سیل ‌در درجه ‌اول‌ به ‌بارش‌ وابسته ‌می باشد ‌از طرفی ‌هر بارشی‌ منجر به ‌ایجاد سیل ‌نمی‌گردد.پس ‌منشاء بسیاری‌ از سیلابهای ‌عظیم ‌بارانهایی ‌می باشد‌ که ‌بصورت‌ رگبارهایی‌ با شدت‌ زیاد، تداوم ‌نسبتاً طولانی‌، تکرارهای ‌متوالی ‌و یا در سطح‌ وسیعی ‌از حوضه‌ رخ‌ می‌دهند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

آیا اثرات توسعه  شهری  بر آلودگی و  سیل  خیزی رودخانه های  شهر  رشت موثر می باشد؟

 

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد