ایده­ی “شهر-فرهنگ” چارچوبی برای برنامه ریزی شهر ایرانی-اسلامی

قسمتی از متن پایان نامه :

جایگاه و وسعت شهرستان خوی

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

شهرستان خوی در مختصات جغرافیایی َ58 و ْ44 طول جغرافیایی َ33 و ْ38 عرض جغرافیایی قرار گرفته می باشد. این شهرستان در دشت نسبتاً وسیعی واقع شده که اطراف آن را کوهها محصور کرده­اند. زیرا در محلی پست قرار گرفته در اصطلاح به آن “خوی چوخوری” هم می‌گویند که به معنای گود می باشد. از غرب به شرق و از جنوب به شمال از ارتفاع کوه‌ها کاسته شده و به جلگه­ی خوی ختم می شوند. شهرستان خوی با وسعت 556093 هکتار حدود 77/14 درصد از سطح استان را به خود اختصاص داده می باشد. این شهرستان در طیف ارتفاعی 500 تا بیش از 3000 متر از سطح دریا قرار گرفته می باشد، بطوریکه مرتفع‌ترین نقطه استان با ارتفاع 3622 متر در این شهرستان واقع شده و شیب متوسط وزنی آن 10 درصد می‌باشد (سایت فرمانداری شهرستان خوی، 1393،4،10).

از نظر تقسیمات کشوری، شهرستان خوی دارای سه منطقه­ی شهری به نام­های خوی، قره-ضیاء­الدین و فیرورق می­باشد. بر اساس آخرین تقسیمات سیاسی در سال 1389، این شهرستان از چهار بخش (ایواوغلی، صفائیه، قطور و بخش مرکزی)، 6 نقطه­ی شهری، 9 دهستان، 231 روستای دارای سکنه و 13 روستای خالی از سکنه تشکیل شده­ می باشد (مهندسان مشاور پویا تأثیر شهر و بنا، الف، 74:1391). این شهرستان از شمال با شهرستان­های ماکو و چالدران، از جنوب با شهرستان­های ارومیه و سلماس، از شرق با شهرستان مرند (آذربایجان­شرقی) و از غرب با کشور ترکیه همسایه می باشد (جریری عباسی و دیگران، 89:1389). نقشه­ی (3-1) بیانگر جایگاه سیاسی-اداری شهرستان خوی در سطح کشور و استان می­باشد.

جایگاه جغرافیایی شهر خوی

شهر خوی در مرکز دشت میان­کوهی با همین نام واقع شده می باشد. شهر در 141 کیلومتری شهر ارومیه (مرکز استان آذربایجان غربی) و131 کیلومتری شهر تبریز (مرکز استان آذربایجان شرقی) قرار دارد. نزدیک­ترین شهر، شهر فیرورق در غرب خوی می­باشد. ارتباطات اصلی شهر خوی از سمت شرق با تبریز، از سمت شمال با قره­ضیاءالدین و ماکو، از سمت غرب با فیرورق و از جنوب با شهرهای سلماس و ارومیه می­باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1-3-1-­ آیا ایده شهر-فرهنگ می­تواند شهر ایرانی-اسلامی را پایدار کند؟

1-3-2-­ چگونه می­توان ایده شهر-فرهنگ را در شهر ایرانی  (خوی) تقویت نمود؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد