عنوان کامل پایان نامه :

 ایده­ی “شهر-فرهنگ” چارچوبی برای برنامه ریزی شهر ایرانی-اسلامی

قسمتی از متن پایان نامه :

مطالعات جغرافیای طبیعی محدوده­ی مورد مطالعه

3-3-1- زمین شناسی منطقه­ی خوی

ناحیه­ی آذربایجان از نظر خصوصیات زمین­شناسی محل برخورد سه واحد زمین­ساختی یعنی زمین ساخت البرز، زاگرس و ایران مرکزی می باشد. رسوبات دشت خوی (رسوبات دوران چهارم) صرف نظر از سنگ­­های تراورتنی که با وسعت و ضخامت کم در شمال شرقی شهر خوی دیده می­گردد، سایر سازندهای دوران چهارم از رسوبات آبرفتی تشکیل شده می باشد که گودی­های بین ارتفاعات را پر نموده و دشت­های کم و بیش مسطح نظیر دشت خوی را به وجودآورده می باشد رسوبات آبرفتی دشت خوی بطور کلی نفوذپذیر می باشد، زیرا در ترکیب کلی آن رسوبات دانه­ای (درشت قلوه سنگ، شن و ماسه) برتری دارد. این نفوذپذیری در سطح دشت متغیر می باشد. (مهندسان مشاور پویا تأثیر شهر و بنا، الف،81:1391).

3-3-2-وضعیت تکتونیکی و زلزله خیزی شهر خوی

مهمترین بلایی که در طول تاریخ بارها خوی را ویران کرده، تکانهای پی­در­پی زمین بوده می باشد. خوی بر روی دو خط زلزله قرار دارد. خط کمربندی زمین لرزه­ی مدیترانه یا آلپ-هیمالیا، از جبل الطارق از راه ترکیه به خوی می­رسد و از راه تبریز و بویین زهرا و تهران و دامغان و قوچان تا مشهد کشیده می­گردد و از آنجا به سوی شرق تا اقیانوس آرام ادامه می­یابد. از طرف دیگر گسله­ی زاگرس از حوالی خوی آغاز می­گردد و پس از گذشتن از تبریز و کرمانشاه از راه شیراز تا بندرعباس کشیده می­گردد. شهر خوی در چنین گذرگاهی بارها ناگهانی لرزیده و فروریخته و مهمترین آن حوادث که خبرش به ما رسیده، در سال 1259 هجری قمری روی داده می باشد (ریاحی، 22:1378). براساس اطلاعات دریافت شده از جمعیت هلال­احمر شهرستان خوی تاریخ 1387.8.25 به گونه متوسط در هر سال یک سابقه زلزله در مقیاس مختلف رخ داده می باشد (مهندسان مشاور پویا تأثیر شهر و بنا، الف،81:1391). جدول شماره­ی 3-1، محدوده و سال وقوع زمین­لرزه در طی 10 سال گذشته را نشان می­دهد. همانگونه که در نقشه­ی شماره­ی 3-2 نظاره می­گردد، در پروژه­ی مطالعاتی طرح جامع خوی، شهرستان خوی در قسمت شمالی آذربایجان غربی، در پهنه­ی در معرض خطر بسیاربالا تشخیص داده شده می باشد.

 

وضعیت توپوگرافی:

از بین عوامل محیط طبیعی، ناهمواریها بیش از همه مورد توجه و تاکید می­باشد. شهر خوی بر روی یک بستر جلگه­ای و دشتی واقع شده می باشد. ارتفاعات اصلی محدوده در قسمت غرب و جنوب­غربی قرار دارند که اصلی­ترین آن اورین می­باشد. در قسمت شرقی ارتفاعات نسبت به قسمت غربی کد ارتفاعی پایین­تری را دارند. بطور کلی منطقه آذربایجان شمالی یکی از مراکز بزرگ تغییر و تحولات زمین که از دوره­های مختلف آتشفشانها و زمین­لرزه­ها تشکیل شده می باشد. مهمترین ارتفاعات آذربایجان کوه آتشفشانی آرارات یا کوه نوح با ارتفاع 5156 متر می­باشد. رشته اصلی از جنوب ارزروم گذشته به ارتفاعات شمالی آذربایجان می­پیوندد. در مطالعات شهرستان حدود نیمی از سطح شهرستان خوی را ناهمواریها تشکیل داده می باشد،

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1-3-1-­ آیا ایده شهر-فرهنگ می­تواند شهر ایرانی-اسلامی را پایدار کند؟

1-3-2-­ چگونه می­توان ایده شهر-فرهنگ را در شهر ایرانی  (خوی) تقویت نمود؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه