متن کامل پایان نامه ارشد با فرمت ورد

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه بهره گیری از تکنولوژی بینایی ماشین در ثبت ورود و خروج کالاها

قسمتی از متن پایان نامه :

انتخاب برچسب و قرائت­گر:

کارایی برچسب­ها و  قرائت­گرها تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند فرکانس برچسب، شکل آنتن قرائت­گر و طراحی آنتن برچسب می­باشد. برای مثال برچسب­های با فرکانس پایین به آنتن بزرگتری نیاز دارند که باعث بزرگتر شدن برچسب و افزایش هزینه تولید آن می­گردد. برچسب­های فرکانس بالا کوچکتر و ارزانتر هستند اما نیاز به قرائت­گرهای گران قیمت­تری دارند. محدوده عملکردی قرائت­گرها و سرعت انتقال داده با افزایش فرکانس بیشتر می­گردد اما خطر سلامتی فردی که با آن کار می­کند بر اثر تشعشعات افزایش می­یابد. در فرکانس­های بالا با مشکل بازتاب مواجه می­شویم که فلز، مایع،شیشه و محیط­های مرطوب می­تواند اثر منفی داشته باشد. فرکانس­های پایین در حضور فلزات تاثیر نمی­پذیرند و حتی می­توان از بین بعضی از فلزات غیر آهنی نیز آن­ها را دریافت نمود.(ویلدینگ[1]، 2004)

شکل آنتن دستگاه قرائت­گر و طراحی آنتن برچسب­ها می­تواند بر روی عملکرد سیستم RFID  تاثیرگذار باشد. هنگامی که جهت برچسب در محدوده فرکانسی قرائت­گر مشخص نیست می­بایست از یک آنتن مدور قطبی شده برای قرائت­گر بهره گیری نمود هر چند آنتن خطی قطبی شده دارای نفوذ بیشتر و محدوده پوششی بیشتری می­باشد. مهمترین خصیصه در طراحی برچسب­های غیر فعال آنتن می­باشد. یک آنتن چند جهته برای دریافت به یک جهت خاص محدود نمی­گردد و بهتر از آنتن یک جهته کار می­کند اما هزینه تهیه آنتن چند جهته بیشتر می باشد (ویل[2]، 2004).عامل تاثیر گذار دیگر حداقل فاصله بین برچسب­ها و تعداد برچسب­هایی می باشد که به صورت همزمان توسط قرائت­گر، داده­های آن­ها بدون تاثیر منفی بر کارایی سیستم RFID  در پیدا نمود می­گردد. عامل کلیدی و تاثیرگذار دیگر در سیستم RFID  نرخ خواندن اطلاعات برچسب­ها می­باشد. Wal-Mart  به تامین کنندگان خود الزام کرده بود که برچسب­های آن­ها بایستی بر روی نوار نقاله­هایی که پالت­ها و جعبه­ها را با سرعت 540 فوت بر ثانیه منتقل می­کند به صورت 100 درصد شناسایی گردد.(ربرت[3]، 2004) از روش­های زیر برای افزایش نرخ خوانده شدن اطلاعات برچسب­ها می­توان بهره گیری نمود.

1-  بهره گیری از آنتن دو قطبی دوبل ( دو آنتن با زاویه 90 درجه در مبدا ) که باعث می گردد بدون در نظر گرفتن جهت برچسب با قرائت­گر برچسب بهتر خوانده گردد. (کالین[4]، 2004)

2-  جدا کردن برچسب­ها از محیط­های شامل فلزات و مایعات(پورتر[5]، 2004).

3-   قراردادن برچسب در یک حفاظ تفلون و سپس اتصال آن به شیء فلزی  (جانسون[6]، 2004)

4-  بهره گیری از جوهر رسانا برای چاپ مستقیم آنتن برچسب بر روی مقوای بسته بندی کالا (دینینگ[7]، 2003)

قابلیت اعتبار برچسب به اندازه کارایی آن اهمیت دارد یک برچسب خراب قابل خوانده شدن نمی­باشد پس سیستم RFID  بایستی بتواند در صورت خوانده نشدن یک برچسب اطلاع مناسب و به جا دهد. از سیستم­های ضد خطاسازی و Poka-Yoke برای اطمینان از خوانده شدن برچسب­ها می­توان بهره گیری نمود. برای مثال طراحی و تعبیه یک سیگنال نوری بر روی برچسب­ها که پس از خوانده شدن برچسب این سیگنال حذف گردد. (سودبرگ[8]، 2004)

[1] Wilding and Delgado

[2] Weil

[3] Roberti

[4] Collins

[5] Porter

[6] Johnson

[7] Dinning and Schuster

[8] Swedberg

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  1. مطالعه تکنولوژی بینایی ماشین و پتانسیل های بالقوه موجود در حوزه این تکنولوژی برای ثبت ورود و خروج کالاها.
  2. شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  3. یافتن الگوریتمی مناسب برای محقق ساختن ایده بهره گیری از بینایی ماشین
  4. یافتن مکان هایی که در آن ها می توان از تکنولوژی پردازش برای ثبت ورود و خروج کالاها بهره گیری نمود.

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه بهره گیری از تکنولوژی بینایی ماشین در ثبت ورود و خروج کالاها  با فرمت ورد