متن کامل پایان نامه ارشد با فرمت ورد

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه بهره گیری از تکنولوژی بینایی ماشین در ثبت ورود و خروج کالاها

قسمتی از متن پایان نامه :

سیستم RFID چگونه کار می­کند؟

آغاز یک نشانگر یکتا مانند EPC در میکرو چیپ موجود در برچسب قرار داده می­گردد. البته میکرو چیپ می­تواند کاربردهای دیگری مانند رمزنگاری، کنترل دسترسی، یکپارچه سازی حسگرها و نگهداری داده­های خواندنی / نوشتنی نیز داشته باشد.

برچسب بر روی آیتم مورد نظر، جعبه و یا پالت آن قرار می­گیرد و هنگامی که شیء مورد نظر در فضای  تحت پوشش قرائت­گر[1] حرکت می­کند امواج الکترومغناطیسی که از قرائت­گر ساطع می­گردد توسط آنتن موجود در برچسب دریافت می­گردد. برچسب انرژی موجود در امواج الکترومغناطیس را گرفته و از آن برای راه اندازی مدارات میکرو چیپ بهره گیری می­کند سپس امواج دریافتی را مطابق کد شناسه خود و یا کدی که با آن برنامه ریزی شده می باشد، تغییر داده  و سیگنال فرکانس رادیویی را منعکس و یا انتقال می­دهد. در بازگشت سیگنال تغییر یافته توسط قرائت­گر دریافت می­گردد و مطابق با نوع تغییر در سیگنال دریافتی اطلاعات توسط قرائت­گر دریافت می گردد و بر اساس اطلاعات، عملی صورت می­گیرد و یا اطلاعات توسط یک پورت ارتباطی به کامپیوتر میزبان ارسال می­گردد.       (جونز[2]، 2004)

2-2-5) کاربردهای RFID:

2-2-5-1) خرده فروشی:

شرکت Wal-Mart  به مقصود کاهش کمبود کالا از سیستم ردیابی RFID  بهره گیری می­کند. Reader برچسب­ها در سکوی تحویل کالا و درمحل عرضه کالا به مشتری و محل جمع آوری جعبه و پالت­های خالی کالا قرار دارند. هنگامی که جعبه کالاها به شرکت می­رسد قبل از ورود کالا به انبار اطلاعات برچسب­های RFID  توسط قرائت­گرها دریافت می­گردد و نیز اطلاعات جعبه­هایی از کالا که فروخته شده­اند توسط قرائت­گرها دریافت می­گردد و مقدار موجودی به راحتی در هر لحظه و به صورت خودکار تعیین  می­گردد و از کمبود جلوگیری می­گردد. کارکنان Wal-Mart دستگاه قرائت­گر قابل حمل خاصی دارند که در هنگام عبور از کنار کالایی که مقدار موجودی آن در محل عرضه از حد مجاز کمتر شده می باشد به آن­ها هشدار می دهد و اطلاعات مربوط به هر سه قرائت­گر که وضعیت موجودی هر کالا در هر مرحله از فروش را مشخص می­کند در اختیار زنجیره تامین قرار می­گیرد.(رابرت[3]، 2005)

بخش غذایی شرکت خرده فروشی  M&S برای ردیابی 5/3 میلیون سینی  پلاستیکی خود که  برای حمل محصول مورد بهره گیری قرار  می­گرفت بارکدهای خود را با برچسب­های RFID  تعویض نمود  این سینی­ها در سال کلا 85 میلیون بار مورد بهره گیری قرار می­گرفتند و 70 درصد محصول خط تولید فاسد شدنی بودند با این کار زمان خواندن اطلاعات مربوط به سینی­ها 85 درصد و مقدار گم شدن سینی­ها 15 درصد کاهش پیدا نمود و نیز زمان دریافت سفارش نیز کاهش پیدا نمود و منجر به بهبود مدیریت محصول و ردیابی محصول به صورت تقریبا لحظه­ای گردید. (وایلدینگ[4]، 2004)

 

[1] Reader

[2] Jones

[3] Roberti

[4] Wilding and Delgado

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  1. مطالعه تکنولوژی بینایی ماشین و پتانسیل های بالقوه موجود در حوزه این تکنولوژی برای ثبت ورود و خروج کالاها.
  2. یافتن الگوریتمی مناسب برای محقق ساختن ایده بهره گیری از بینایی ماشین
  3. یافتن مکان هایی که در آن ها می توان از تکنولوژی پردازش برای ثبت ورود و خروج کالاها بهره گیری نمود.
  4. شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه بهره گیری از تکنولوژی بینایی ماشین در ثبت ورود و خروج کالاها  با فرمت ورد