متن کامل پایان نامه ارشد با فرمت ورد

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه بهره گیری از تکنولوژی بینایی ماشین در ثبت ورود و خروج کالاها

قسمتی از متن پایان نامه :

) برچسب­های RFID  

برچسب­های RFID  می­توانند فعال، غیرفعال و یا نیمه فعال باشند. برچسب­های فعال دارای باطری بوده و با انرژی این باطری برچسب تا شعاع حداکثر 100 فوتی می تواند سیگنال ارسال کند.

برچسب­های غیرفعال باطری نداشته و تولید آن­ها نیز ارزان­تر می باشد این برچسب­ها هنگامی که در محدوده امواج الکترومغناطیس که توسط خواننده ارسال می­گردد قرار می­گیرند قابل شناسایی می­باشند.(دینینگ[1]، 2004)

دسته سوم برچسب­ها، برچسب­های نیمه فعال می­باشند که هم دارای باطری داخلی بوده و هم توسط امواج الکترومغناطیسی که توسط خواننده ارسال می­گردد قابل شناسایی می باشند(انگلس[2]، 2005). این برچسب­ها می­توانند در مونیتورنگ شرایط محیطی مانند مقدار رطوبت فضای یک کانتینر و یا دمای یک غذای یخ زده مورد بهره گیری قرار گیرد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

از نگاه دیگر برچسب­ها می توانند دارای تراشه باشند و یا بدون تراشه طراحی شوند.

برچسب­های بدون تراشه در کاربردهای جلوگیری از سرقت و جعل کاربرد دارند.

تراشه برچسب­های تراشه دار شامل بخشی برای ذخیره اطلاعات و یک عنصر پیوسته نظیر انتن حلقوی می باشد که برای برقراری ارتباط از طریق فرکانس­های رادیویی مورد بهره گیری قرار می گیرد.

سه نوع برچسب تراشه دار هست

1-  تنها خواندنی

2-  یک بار نوشتن / بارها خواندن

3-  خواندنی / نوشتنی

داده­ها در برچسب­های خواندنی قابل تغییر نیستند مگر اینکه برچسب دوباره برنامه ریزی گردد و اکثرا این نوع برچسب­ها برای ردیابی دارایی­هایی که در تمام طول دوره عمر خود یک شماره شناسایی دارند مورد بهره گیری قرار می­گیرد. در حالی که در برچسب­های خواندنی / نوشتنی می توان داده­های ذخیره شده در برچسب را تغییر داده و پس به عنوان وسیله مناسبی در ردیابی عناصر موجود در زنجیره تامین می­تواند مورد بهره گیری قرار گیرد.

(وایلدینگ[3]، 2004)

در ادامه بنا به علت های زیر ما  بر روی برچسب­های غیرفعال تراشه دار خواندنی / نوشتنی تمرکز می­کنیم.

1-  برچسب­های غیرفعال به مراتب ارزان­تر از برچسب­های فعال بوده و می­توان از لحاظ هزینه به شکل موثرتری از آنها در ردیابی پالت­ها، جعبه­ها و عناصر بهره گیری نمود.

2-  تکنولوژی برچسب­های غیر فعال در اقدام امروزه با اقبال بیشتری روبرو شده می باشد.

3-  برچسب­های خواندنی / نوشتنی می­توانند یک تاریخچه از زمان وجود یک عنصر در هر مرحله از زنجیره تامین تهیه کنند.

چیپ­ها و کد برچسب­های RFID در فرمت­های مختلفی تهیه می­شوند. یکی از این فرمت­ها که  مورد طرفداری جدی صنعت خرده فروشی قرار گرفته می باشد. “کد محصول الکترونیکی[4]” می باشد.

EPC[5] از یک طرح 96 بیتی که مورد طرفداری EPC جهانی ( مرکز Auto-ID سابق) می باشد بهره گیری می­کند. این 96 بیت به صورت زیر تخصیص می­یابد:

8 بیت به عنوان عنوان[6] برای شناسایی شماره نسخه EPC

28 بیت برای شناسایی تولید کننده (مدیریتEPC)

24 بیت برای شناسایی [7]SKU (واحد نگهداری کالا)

36 بیت برای شناسایی واحد محصول به صورت یکتا (شماره سریال)

فرمت 96 بیتی EPC برای شناسایی 268 میلیون تولید کننده ، بیش از 16 میلیون SKU برای هر تولید کننده و حدود 69 بیلیون واحد محصول در هر SKU می­تواند مورد بهره گیری قرار گیرد.  (بروک[8]، 2001)

EPC جهانی یک استاندارد برای فرکانس 13.56 MHz (کلاس 1)  و دو استاندارد برای فرکانس­های بالا (UHF) (کلاس صفر و یک) ارائه داد که در دسامبر 2004 یک استاندارد جدید (نسل2) جایگزین کلاس صفر و یک گردید. پروتوکل­های استاندارد نسل 2 باعث راحت­تر شدن برنامه ریزی برچسب­ها و اجازه حفظ داده­های بیشتر در برچسب­ها می­گردید.

[1] Dinning and Schuster

[2] Angeles

[3] Wilding and Delgado

[4] EPC

[5] Engineering, Procurement and Construction

[6] Header

[7] Stock Keeping Unit

[8] Brock

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  1. مطالعه تکنولوژی بینایی ماشین و پتانسیل های بالقوه موجود در حوزه این تکنولوژی برای ثبت ورود و خروج کالاها.
  2. یافتن الگوریتمی مناسب برای محقق ساختن ایده بهره گیری از بینایی ماشین
  3. یافتن مکان هایی که در آن ها می توان از تکنولوژی پردازش برای ثبت ورود و خروج کالاها بهره گیری نمود.

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه بهره گیری از تکنولوژی بینایی ماشین در ثبت ورود و خروج کالاها  با فرمت ورد